Головне призначення ВТД – здійснення замісної ниркової терапії (ЗНТ). Всі три методики, що існують у світі, у різні часи, впроваджені у ВТД ОКЛ.
ГЕМОДІАЛІЗ (ГД). Перший ГД в Одесі проведено 21.01.64. (А.С. Владика та А.В.Доценко). Перше відділення (гемодіалізу та анестезіології) на чолі з А.Т. Ткачук, забезпечувало лікування гострої ниркової недостатності Півдня України. Той самий колектив, в новій споруді ОКЛ, у 1983 році, відкрив відділення гемодіалізу, де уперше в області розпочалася спеціалізована ГД-допомога хворим з хронічною нирковою недостатністю. У 2002 р. відділення гемодіалізу з’єдналось з відділенням трансплантації нирки (зав. В.А. Сагатович). У 2005 р., після провадження методу перитонеального діалізу (ПД), назвою підрозділу стала – «трансплантація та діаліз». Згідно з програмою (2002р.) розвитку трансплантації в Одеській області, у 2005 році відкрилось міське відділення гемодіалізу на базі МКЛ №10.У 2008р. – подібні відділення з засновані в Ізмаїлі та Подольську; у 2009р. – в Арцизі; у 2017р. у Б-Дністровському. Останні 4,з міжрайонним призначенням, – у складі ОКЛ. У 2022р. всі міжрайонні відділення підпорядковані до ОЦНД, що відкрився у 2018р.
На сьогодні, в 3-х залах ГД-блоку ОКЛ встановлено 22 сучасних апарати для ГД, де у 2 зміни проводиться ЗНТ 85 – 88 хворим. Біля 80 з них, – це хронічна хвороба нирок, стадія 5ГД, а інші – це реанімаційні пацієнти, підготовка до трансплантації нирки, підготовка ГД-доступу та ПД-доступу, операції в ОКЛ на інших органах у діалізних пацієнтів області, гостра ниркова недостатність, реабілітація складних діалізних пацієнтів області, для чого відділення обладнане стаціонаром на 25 нефрологічних та 5 хірургічних ліжок. Гемодіаліз проводять висококваліфіковані лікарі (М.М.Рульова та М.М. Плотний).
ТРАНСПЛАНТАЦІЯ НИРКИ. Першу пересадку нирки (трупної) в Одеському регіоні було виконано 24.12.97. (В.А. Сагатович, Ф.І. Костєв, О.Г. Іванов, М.С. Рак). За всі роки здійснено 229 таких операцій. З них, від трупного донора – 54; від родинного донора-161. Найвищий строк функції нашого трансплантату – 25 років, який продовжує функціонувати. Крім пересадок, хірургічна група відділення проводить операції з хірургічної підготовки до ниркової трансплантації (бінефректомія, спленектомія та інш.), підтримує діалізну мережу всієї області утворенням та корекцією ГД- та ПД-доступів. На жаль, тільки за останні роки здійснились елементарні умови для розвитку трупного донорства. У відділенні сформувалась молода команда спеціалістів, якій призначено удосконалити вилучення трупних органів та розпочати пересадку нирки на потоці та засвоєння пересадки інших органів (трансплантологи – Р.М.Омельчук та А.Ю.Петров, нефролог трансплантаційний – К.О. Романюк , трансплант-координатор – Р.С. Нікул).
ПЕРИТОНЕАЛЬНИЙ ДІАЛІЗ. Впроваджений в ОКЛ для міст та районів Одеської області 16.11.05. (В.А. Сагатович, Р.М .Омельчук, А.А. Краснощок, Л.В. Янак). Цей вид діалізу базується на напівпроникливих властивостях очеревини, яка має площу 2 кв.м та може грати роль діалізної мембрани. Найбільша кількість хворих, яка одночасно була на ЗНТ-ПД – 139. Найдовший період перебування пацієнта на ПД – 16 років, що навіть у світовій практиці буває дуже рідко. За останні роки, кількість хворих на ПД коливається поміж 100 та 110. Це не заважає Одеській області утримувати перше місце в країні за цим показником.
У відділені, на кожному профільному напрямку, працює висококваліфікований колектив медичних сестер на чолі з Л.І. Косабуко та молодший персонал на чолі з С.І. Журавель.
ЗАВІДУВАЧ ВІДДІРЕННЯМ ТРАСПЛАНТАЦІЇ ТА ДІАЛІЗУ
©2023 КНП ООКЛ