СУДИННа ХІРУРГІя

     Відділення судинної хірургії та реконструктивної мікрохірургії надає планову спеціалізовану допомогу пацієнтам із захворюваннями артеріальних і венозних судин, а також цілодобову ургентну допомогу хворим з гострою судинною патологією і травмами. Більшість лікарів відділення – судинні хірурги вищої категорії, пройшли стажування з ангіохірургії у провідних клініках Києва та країнах Євросоюзу, інших спеціалізованих центрах. Фахівцями ВСХ та реконструктивної мікрохірургії за весь час функціонування отримано шість авторських свідоцтв на винаходи, опубліковано більше 60 наукових праць, інформаційних листів та методичних рекомендацій, упроваджено 49 раціоналізаторських пропозицій.

     В 1988р. за розробку і провадження комплексу і пристроїв для проведення реконструктивних операцій на магістральних судинах кінцівок група лікарів на чолі з Пайкіним О.Ю., були нагороджені Золотою і Срібною медалями ВДНГ СРСР.

     На початку 80-х р.р. були впроваджені нові лікувальні технології при окклюзивній патології артеріальних судин: відкрита і напіввідкрита інтимтромбектомія, шунтуючі оперативні втручання при окклюзіях стегново- підколінно- гомілкових сегментів з використанням різних видів пластичних матеріалів (аутовени, синтетичні протези, гомовени, вени пупкового канатика), протезування аорти при аневризмах і хронічній окклюзії, екстраанатомічні операції  (підключично- біфеморальне протезування, перехресне стегно- стегнове шунтування), реконструктивні операції на брахіоцефальних судинах. Більшість цих операції пройшли перевірку часом і практикується до сьогодні.

     В 2000-х роках запроваджено та активно використовується методики дистальних мікрохірургічних операцій на судинах. Протягом останніх п’яти років активно запроваджується сучасні методики ендоваскулярних втручань.

     Щорічно у відділення виконується близько 700 операцій на судинах та 300 операцій мікрохірургічного профілю з відновлення сухожиллів, нервів та інших анатомічно важних структур кисті та передпліччя. В повному обсязі виконуються оперативні втручання при венозній патології.

     Лікарі ВСХ та реконструктивної мікрохірургії у складі виїзних бригад Одеського Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, у будь-який момент готові надати невідкладну допомогу пацієнтам в лікарнях міста і області. За час існування відділення його хірурги
прооперували за межами обласної лікарні (в інших ЛПУ) більше 1000 хворих з патологією і травмами магістральних судин. Також проводиться онлайн консультування лікарень м.Одеси та області за допомогою технології «телемедицини»

      Планова консультативна робота ангіохірургів, кураторів ЦРЛ і поліклінік м.Одеси, завідуючого BCX та реконструктивної мікрохірургії, спрямована на забезпечення чіткої взаємодії обласного судинного центру з фахівцями ЦРЛ та поліклінік Одеси.
     Відділення є клінічною базою для кафедри хірургії ОНМУ. На базі відділення захищено 5 кандидатських дисертацій. Відділення також є методичною базою для навчання практичних хірургів і студентів медичного університету.

     У 1992 році при ВСХ та реконструктивної мікрохірургії було створено підрозділ мікрохірургії. Біля витоків нового напрямку спеціалізації стояв лікар вищої категорії Бризицький В.В. Завдячуючи його ентузіазму відділення зробило ряд важливих кроків у своєму розвитку. За період 1992-2013 рр. проведено більше 3500 мікрохірургічних втручань, з яких третина – ургентних і дві третини – планових операцій (на самому початку основну частину роботи складали ургентні операції порятунку травматично ампутованих кінцівок). В середньому за рік виконується близько 300 операцій.
Сьогодні обласний центр мікрохірургії налічує в своєму активі більш ніж 600 реплантацій різних сегментів кінцівок, включаючи найскладніші реплантації плеча і гомілки.

     Наразі всі пацієнти з важкими і складними травмами кінцівок в обласній клінічній лікарні оперуються із застосуванням прецизійної мікрохірургічної техніки, що дозволяє досягти кращих результатів лікування.

   У найближчий час основними завданнями і пріоритетами в роботі відділення судинної хірургії визначені такі: вдосконалення та подальше розвинення сучасних методик ендоваскулярного лікування, розширення спектру мікрохірургічних пересадок клаптів тканин.

Станко Олександр Володимирович

ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛЕННЯМ СУДИННОЇ ХІРУРГІЇ